Witajcie.
Dziś opisze wam kilka ważnych rzeczy, o których warto pamiętać a niekoniecznie ktoś wam o tym wspomni.
💓 TERAPIA BLIZN💓
1. Jak dbać o bliznę po cc?
Jak najmniej kombinować. Po pierwsze szare mydło, żadne pachnące żele, chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Bliznę nie trzemy zbyt mocno i dobrze staramy się ją wysuszyć po każdym kontakcie z wodą. Pamiętajcie🙏 Ciepłe i wilgotne miejsca lubią bakterie. Kolejny etap to wietrzenie, jeżeli mamy możliwość odsłaniamy jak najwięcej. Możemy używać również octenisept na świeżą ranę, na pewno nie zaszkodzi.
2. Czy stosujesz plastry?
Wszędzie reklamują plastry, ja tego nie polecam. Gojenie blizn jest uwarunkowane genetycznie. Kiedyś tego nie było i blizny się goiły. Przy pierwszej ciąży nie stosowałam i z zewnętrzną blizną nie miałam problemu.
3. Wizyta u lekarza prowadzącego ok 6 tygodni po porodzie. Sprawdzamy stan zagojenia blizny z zewnątrz i wewnątrz. Ja zalecam jeszcze sprawdzenie stanu blizny po cc po około 3 miesiącach od porodu. Sprawdzamy czy nie pojawiły się zrosty, czy nie rozeszła się blizna i czy nie ma innych niespodzianek. Warto wykonać cytologię✋
4. Fizjoterapeuta- wizytę z tym specjalistą możemy już umówić ok 4 tygodnie po porodzie i w tym czasie możemy zacząć pracę z mobilizacją blizny. Fizjoterapeuta uroginekologiczny, potrafi pracować z blizną i z ewentualnymi zrostami. Co ciekawe nawet kilka lat po cc możemy się do niego zgłosić i potrafi zdziałać cuda. Mi lekarz przy pierwszym cc tego nie powiedział i powiem wam szczerze, że większość lekarzy nie wspomina o takiej możliwości. A na prawdę warto.
5. Kiedy mam się zgłosić do lekarza? Czy blizna daje sygnały?
Oczywiście, że nie raz nie ma sygnałów. Nic nas nie boli a coś dzieje się nie tak. Natomiast na co zwracamy uwagę.
- Plamienia/ brudzenia między miesiączkami!
- bóle brzucha/ podbrzusza, czy kręgosłupa,
- częste infekcje, zapalenie pęcherza czy grzybice,
- ból, pieczenie czy ciągnięcie oraz obrzęki,
- Nierzadko dolegliwości pojawiają się znacznie później od momentu pojawienia się rany i występowały w różnych obszarach ciała.
6. Leżenie na brzuchu po porodzie, czy jest wskazane?
Oczywiście, że tak! Po porodzie drogami natury jest inaczej, ale ja skupie się tylko na mamach po cc.
Po porodzie przez cesarskie cięcie zaczynamy leżeć na brzuchu po tygodniu. Kładziemy się z poduszką lub możemy wykorzystać złożony ręcznik pod brzuchem ( na dolnej części brzucha). Jeżeli sprawia ci to trudność, jest łatwiejsza pozycja. Pozycja pół leżąca na stole, jest ona łatwiejsza. Możesz odczuwać ból w piersiach wtedy ręcznik czy poduszkę podłóż pod biust, na pewno sprawi to większy komfort. Zacznij na spokojnie od ok. 2 min i stopniowo wydłużaj czas. Pamiętaj nie rób nic na siłę, to nie zawody kto wytrzyma dłużej.
7. Jakie korzyści daje leżenie na brzuchu?
-przyspiesza obkurczanie macicy,
-stymuluje bliznę po cc,
-wspomaga pracę jelit.
Co ciekawe nigdy o tym nie słyszałam, nikt mi nie powiedział ( żaden lekarz). Dowiedziałam się o tym od fizjoterapeuty uroginekologicznego! *
8. Kiedy mogę wrócić do aktywności fizycznej?
Tu każdy przypadek jest inny warto porozmawiać o tym zarówno z lekarzem jak i fizjoterapeutą. Zacznij od spacerów a z biegiem czasu wprowadzaj kolejne zmiany czy ćwiczenia. Pamiętaj nie dźwigaj za szybko, prowadź w miarę oszczędny tryb życia, a ćwiczenia brzucha nie wcześniej niż po czterech miesiącach po cc.
9. Spanie bez bielizny, czy to zdrowe ?
Spanie bez bielizny jest dużo zdrowsze dla naszego dna miednicy😊 Udowodniono też naukowo, że spanie nago zbliża partnerów.
Dobra koniec na dziś. Jeżeli będziecie miały jeszcze jakieś pytania piszcie śmiało postaram się na nie odpowiedzieć.
Jeżeli szukasz do mnie kontaktu i chcesz porozmawiać zapraszam na fb : Objawy Niche!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz