poniedziałek, 7 maja 2018

Płat łożyska wrośniętego, czyli postępowanie zachowawcze.

 Witajcie:]
Dziś piszę do Was wieczorową porą. Nie ukrywam jestem dziś dość zmęczona po dniu pełnym biegania i zawirowań. Wybrałam na dzisiejszy post temat już typowo dla mam w ciąży i temat, który powinna znać każda kobieta, która che być matką. Tak jak Wam często wspominam nieznajomość wiedzy o naszym ciele może nam tylko zaszkodzić a w niczym nie pomoże. Lekarz nie ma czasu i chęci dokładnie opowiadania Nam o naszym przypadku, gdyż nie jest on jedyny a takich jak my naoglądał się na pęczki. 

Co wtedy gdy usłyszymy ŁOŻYSKO WROŚNIĘTE?
No to może od początku ....

🔺Łożysko wrośnięte powstaje na skutek nieprawidłowej implantacji kosmków wnikających w głąb doczesnej lub w mięsień macicy. Kosmki mogą przerastać całą grubość macicy lub wrastać do narządów sąsiednich, głównie pęcherza moczowego.
🔺Im więcej cięć cesarskich tym więcej jest diagnozowanych łożysk wrośniętych!!!
🔺Stan ten może doprowadzić do krwotoku, perforacji macicy (uszkodzenie ściany macicy), infekcji a także może doprowadzić do trwałej utraty płodności.
🔺Łożysko wrośnięte to duży problem kliniczny. Najczęściej stosuje się postępowanie wyczekujące. 
🔺Jeżeli pojawia się stan łożyska wrośniętego łączy się to z łożyskiem przodującym, wcześniej przebytą cesarką lub jakikolwiek przebyty zabieg na mięśniu macicy. przebyte liczne porody, wyłyżeczkowania jamy macicy lub zaawansowany wiek ciężarnej.
🔺Przyczyną łożyska wrośniętego mogą być również  przebyte zapalenie błony śluzowej macicy, poronienie gorączkowe, połogowe zapalenie błony śluzowej.
🔺Rzadko spotyka się łożysko wrośnięte u pierwiastki bez występujących powyżej czynników ryzyka.
🔺🔺🔺Obecność blizny po cc zwiększa częstotliwość występowania łożyska przodującego.
🔺Najczęściej zostaje ono rozpoznane podczas cesarskiego cięcia i może prowadzić do powikłań trzeciego okresu porodu podczas rodzenia drogami natury.
➤Najczęściej występuje silne krwawienie, które często kończy się niestety usunięciem macicy z powodu zagrożenia życia dla rodzącej. Stan ten jest także przyczyną śród- i pooperacyjnych powikłań takich, jak infekcje, uszkodzenie pęcherza moczowego i przetoki.

Jak diagnozujemy łożysko wrośnięte?
➔wywiad z pacjentką (objawy kliniczne)
➔badania obrazowe takie, jak ultrasonografia z wykorzystaniem kolorowego dopplera
➔rezonans magnetyczny 
Płat łożyskowy rzadko pozostawiony jest do samoistnej ewakuacji ale tylko wtedy kiedy nie towarzyszy mu obfite krwawienie a jego celem jest zachowanie płodności u młodych kobiet. Najczęściej usuwany jest operacyjnie jednak pacjentki w większości wymagał przetoczenia krwi, zabiegu histerektomii oraz częściej trafiały na oddział intensywnej terapii  z powodu objawów sepsy oraz zespołu wewnątrznaczyniowego wykrzepiania.

Myślę że trochę przybliżyłam Wam ten temat zostawiam Was z tym tekstem (przezorny zawsze ubezpieczony). Opierałam się tu na opisach Katedry Ginekologii i publikacjach zamieszczonych w internecie.


Zapraszam Was tymczasem do mojego KONKURSU ogłoszonego na facebooku. Tam też znajdziecie więcej informacji i linki do większej ilości postów. 

3 komentarze:

  1. Bardzo przydatny wpis dla przyszłych mam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Post bardzo przydatny, nie wiele przyszłych mam o tym wie. Niestety przy mojej ciąży z córkom okazało się, że po porodzie łożysko nie mogło się "urodzić" czekała mnie czyszczenie pod narkozą ;/

    OdpowiedzUsuń